• Tüm Kategoriler
  • Tunceli'de Sünni Olmak "Ulusal ve Yerel Kimlik Öğelerinin Tunceli - Pertek'te Etnolojik Tetkiki" Ahmet Kerim Gültekin Berfin Yayınları

   Tunceli'de Sünni Olmak
   Tunceli'de Sünni Olmak
   Görsel 1
   Görsel 2
   Medi Puan : 340
   Fiyat:
   34,00 TL
   34.00 www.mediag.com.tr
   Sınırlı Sayıda
   Bu çalışma, Tunceli ilinde yaşayan hâkim Alevi nüfus içerisinde azınlıkta kalan Sünni toplulukları, kültürel kimlik ve din çerçevesinde, etnolojik açıdan değerlendirmeye çalışmaktadır. Eser, 9 aylık bir antropolojik alan çalışmasının ürünüdür.Sünni toplulukların, din kimlikleri üzerinden, ulusal sosyo-politik kimlikle gösterdikleri özdeşliğin; egemen sosyo-politik kimlik içerisinde ötekilik kazanmış olan Alevilik ve Kürtlük algıları içerisinde kazanmakta olduğu ötekilik konu edilmektedir.Sünni toplulukların, yakın tarihi geçmişte ve günümüzde sergiledikleri, kimlik eksenli, varlık stratejileri ve çevreleriyle olan ilişkileri, çalışmada, karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir.Coğrafya ve Tarih Tuncelinin Etno-Kültürel HaritasıTürklük, Kürtlük, Alevilik, Sünnilik: Sınırlarda Karmaşa ve düzen Aleviler ve Tunceli (Dersim) Aleviliği. * Seyit Aileleri ve Talipleri. Kutsal Mekânlar ve Batın Alem. * Tuncelili Sünniler. Güncel Coğrafi Dağılım. * Değişen Sosyal Yaşam. Babalar ve Çeşitli dinsel Pratikler. Pertekin Doğusunda bazı Etniklik Biçimleri Alevi-Sünni Bir Aşiret. Şavak Örneği.Alevi-Sünni Topluluklar Arası İlişkilerKirvelik. * Kirvelik İlişkilerinde ÇözülmelerBabalaar ve Seyitler. * Ziyaretler. * Kutsal Mekãnlar.Alevilikten Sünniliğe, Sünnilikten Aleviliğe Geçişler: Değişen Dünyalar. Alevilerden Sünnilere Geçişler. * Fethullah Gülen Çevresinin Etkinlikleri. Sünnilerden Alevilere Geçişler.Yakın Geçmişten Günümüze; Tuncelide Sünni ve Siyasallaşan Kimlikler Ötekinin İktidarı, Ötekinin İktidarında Ötekileşen Çoğunluk: Ötekinin Ötekisi.* AHMET KERİM GÜLTEKİN Ahmet Kerim Gültekin, 1978 Diyarbakır doğumlu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Bölümü Etnoloji Anabilim Dalından 2004 yılında mezun oldu. Yazarın mezuniyet tezi, Tuncelide Kutsal Mekân Kültü başlığı altında Kalan Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Aynı yıl içerisinde, yine aynı anabilim dalında başladığı mastır eğitimini, 2007 yılında, elinizdeki kitabı oluşturan tezi tamamlayarak bitirdi. Yakın geçmişte, Kırkbudak Anadolu Halk İnançları Araştırmaları Dergisi ve Munzur Etnografya Dergisinde din, kutsal mekânlar, söylenceler ve karşılaştırmalı analizler üzerine çeşitli makaleleri yayımlanan yazar, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Etnoloji Anabilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir.
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu010112438
   MarkaBerfin Yayınları
   Stok DurumuVar
   Mediag, Anne Bebek Urunleri konusunda bir rehber olarak en güvenilir, en akilli urunleri sunar, annelerin ihtiyaclarini karsilamak icin soru cevaplar ve aktif uzman destegi saglayan online alisveris sitesidir.
    

   İLETİŞİM

   • Halkalı Merkez Mah. Fatih Cad.  
   •        Serenity Plus B No:61-63 İç Kapı No:39 
   •       Türkiye / İstanbul/ K.Çekmece
   • +90 (212) 471-50-88
   •  info@mediag.com.tr
   • www.mediag.com.tr

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.